Skip to content

Praktyczna Chirurgia Ginekologiczna: zasady w praktyce Chirurgia laserowa w ginekologii i położnictwie

11 miesięcy ago

491 words

Pierwsza z tych książek, autorstwa Boyda, zawiera elementarny przegląd wybranych aspektów ginekologii. Nie ma być obszernym podręcznikiem chirurgii ginekologicznej, ale raczej osobistym i praktycznym kompendium wspólnych stanów ginekologicznych i procedur chirurgicznych. Niezależnie od tytułu niektóre z 23 rozdziałów dotyczą chorób (chorób zapalnych miednicy i endometriozy) leczonych głównie środkami medycznymi, podczas gdy inne podejmują określone operacje chirurgiczne (histerektomia brzuszna i naprawa tylna) lub powikłania chirurgiczne (krwawienie operacyjne i pooperacyjne oraz pooperacyjne infekcje). Procedury chirurgiczne są ładnie zilustrowane rysunkami półtonów Joyce Lavery. Występuje pewne nakładanie się materiału, którego jednoznacznie można było uniknąć w tekście: choroba zapalna miednicy dyskutowana jest zarówno w rozdziale o tej nazwie, jak iw rozdziale dotyczącym choroby przydatków, a mięśniaki gładkie macicy omówiono w odrębnych rozdziałach dotyczących mięśniaków macicy i miomektomia. Chociaż autor ostrzega nas w przedmowie, że zamiast unikać dogmatycznych wypowiedzi, wykorzystałem każdą okazję, by je stworzyć , jego skłonność do tego spowoduje zatrzymanie rozważnego czytelnika. W rozdziale 2 stwierdza, że w endometriozie jajowody są zawsze opatentowane, dlatego bardziej złożona operacja jajowodów jest nieuzasadniona . W rozdziale dotyczącym raka jajnika, z punktu widzenia roli pobrania zaotrzewnowego węzła chłonnego w chirurgicznej ocenie zaawansowanego wczesnego raka jajnika, przeciwstawia się przyjętym dowodom i standardowej praktyce pisząc: Jestem zdania, że ślepa biopsja z tego obszaru należy unikać.
Książka Boyda, choć opublikowana w 1990 roku, w dużej mierze ignoruje eksplozję nowych form technologii, które miały miejsce w chirurgii ginekologicznej w ostatnich latach. Siedmstronicowy rozdział dotyczący laparoskopii opisuje niewiele więcej niż podstawową technikę wprowadzania instrumentów i wizualizacji narządów miednicy. Nie wspomina się o nowszych metodach operacyjnej laparoskopii, w tym technik laserowych. W rozdziale dotyczącym dysfunkcjonalnego krwawienia z macicy nie omawia się ablacji endometrium za pomocą lasera lub elektrokoagulacji, a autor stwierdza, że opcje chirurgiczne są poważnie ograniczone: w praktyce zaleca się usunięcie macicy lub kontynuację leczenia – opinia, że wiele kobiet (i lekarzy) byłoby dziś nie do przyjęcia. Z 23 odniesień wymienionych po tym rozdziale, tylko jeden został opublikowany po 1985 roku. Ten niedobór obecnego materiału referencyjnego jest znany w całym tekście.
Ta książka może zainteresować mieszkańców położnictwa i ginekologii, którzy poszukują prostej wykładni sposobu pracy jednego lekarza. Ułatwi to czytanie podczas długiej, nocnej rozmowy. Może być również użyteczny dla chirurgów ogólnych, którzy mają okazję opanować podstawowe schorzenia ginekologiczne lub przeprowadzić podstawową operację ginekologiczną. Doświadczony ginekolog i położnik może uznać za zbyt ograniczony zakres i zbyt elementarną treść, by zaoferować prawdziwą konkurencję standardowym podręcznikom operacyjnej ginekologii.
Aby zapoznać się z obszernym przeglądem jednej dziedziny nowych technologii w położnictwie i ginekologii, gorąco poleciłbym drugą książkę, o której tutaj mowa, książkę o chirurgii laserowej wydaną przez Keye wraz z 18 autorami
[więcej w: dyżury aptek gubin, olx siemiatycze, milifen ]

0 thoughts on “Praktyczna Chirurgia Ginekologiczna: zasady w praktyce Chirurgia laserowa w ginekologii i położnictwie”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: masaż relaksacyjny warszawa[…]