Skip to content

Szczepienie ospą – wezwanie do broni

1 rok ago

550 words

Możliwość biologicznych działań wojennych wkroczyła w narodową psychikę. Rozpoczęto szczepienie przeciwko ospie prawdziwej. Dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia obecne wezwanie do broni oznacza więcej niż zwijanie rękawa w celu ukłucia rozdwojonej igły ze szczepionką przeciwko ospie. Oznacza to podejmowanie wrażliwych decyzji dla siebie samych oraz udzielanie ważnych wskazówek i porad naszym pacjentom. Przecież wcześniej mieliśmy do czynienia z lękliwymi niepewnościami i mamy mądrość z przeszłych doświadczeń (rysunek). Nasz rząd opiera aktualną odpowiedź na szczepionkę ospy i plan szczepień, w części, na matematycznym modelowaniu scenariuszy ataków ospy, takich jak te przeprowadzone przez Bozzette et al. Raport na temat ich badań i zaleceń znajduje się w tym wydaniu czasopisma (strony 416-425), wraz z kilkoma innymi informacyjnymi raportami na temat ospy. Ale żaden model statystyczny nie jest w stanie przewidzieć myśli terrorysty. I żadna analiza nie może powiedzieć, jak ludzie lub kraje będą działać w czasach kryzysu. Pytanie dotyczące zdrowia publicznego zmieniło się z Czy jesteśmy narażeni na atak ospy. Na Kogo powinniśmy zaszczepić.
Pracownicy służby zdrowia znają ryzyko. Lekarze i pielęgniarki zareagowali podczas minionych kryzysów, aby zapewnić opiekę pacjentom i pomóc w ochronie zdrowia publicznego, nawet jeśli wystąpiła znaczna podatność osobista. Od epidemii gruźlicy po promieniowanie i zakażoną krew, zagrożenia zawodowe zawsze były częścią leczenia pacjentów. Powikłania szczepionki przeciwko ospie będą rzeczywiste i losowe. Na szczęście będą też rzadkie. Nawet dla tych z nas, którzy kilkadziesiąt lat temu otrzymali szczepionkę, teraz jest więcej obaw o decyzje dotyczące stosowania tej szczepionki, z większą świadomością ryzyka i mniejszym zaufaniem w zalecenia dotyczące ogólnie szczepionek.
Chociaż lekarze mogą być zaznajomieni z ryzykiem, społeczeństwo nie jest. Ryzyko choroby i śmierci ze szczepionki, niezależnie od jej wielkości, może być niedopuszczalne. Społeczeństwo musi zrozumieć ryzyko związane z krowianką, w tym ewentualne przeniesienie na inne. W tym wydaniu czasopisma (strony 426-432), Blendon et al. ujawniają, że tylko 27 procent społeczeństwa rozumie, że osoba, która ma fizyczny kontakt z niedawno zaszczepioną osobą, może nabawić się poważnej infekcji. Im więcej osób zaszczepimy, tym większe prawdopodobieństwo, że zobaczymy poważne komplikacje. Objęcie mediów i publiczne oburzenie najprawdopodobniej nastąpią po pierwszych poważnych reakcjach na szczepionkę. Informacje i perspektywy, które zapewniają lekarze, wpłyną na reakcję społeczeństwa. Niektórzy mogą żądać natychmiastowego dostępu do szczepionki, a inni mogą jej odmówić. Główna grupa pierwszych reagujących, którzy są zaszczepieni, zaakceptowała niewielki stopień ryzyka, aby pomóc chronić zdrowie społeczeństwa.
Najlepsze decyzje podejmuje się, gdy znane są wszystkie fakty. Wielu pracowników służby zdrowia i duża część społeczeństwa nadal są źle poinformowani o ospie i szczepionce przeciwko ospie prawdziwej. A wraz z groźbami terroryzmu, tak jak w wielu nagłych przypadkach medycznych, nie można poznać wszystkich faktów. W artykule Sounding Board (strony 460-463) Mack dyskontuje scenariusze alarmistów. Stwierdza on, że wprowadzenie ospy może spowodować znaczną liczbę przypadków, ale nie rozprzestrzenić choroby
[hasła pokrewne: usg płuc, dzienniczek pomiaru ciśnienia tętniczego, psychoterapia zabrze ]
[patrz też: dyżury aptek gubin, forskolin apteka, olx siemiatycze ]

0 thoughts on “Szczepienie ospą – wezwanie do broni”