Skip to content

Zarządzanie bólem

1 rok ago

370 words

Bonica skierował to drugie wydanie swojej klasycznej pracy zarówno do studentów poszukujących podręcznika, jak i klinicystów potrzebujących źródła referencyjnego. Jego cel jest dokładny, a jego praca ma charakter encyklopedyczny, szeroki zakres i intensywny. Dla recenzenta skonfrontowanego z tą dwumilową pracą o masie 6 kg, dogłębna lektura wymagałaby urlopu naukowego. Moje podejście polegało na noszeniu podkładki przez kilka tygodni i odnotowaniu w niej wszelkich tematów dotyczących bólu, z jakimi miałem do czynienia w konsultacyjnej anestezjologii i krytycznej medycynie. Używałbym tych tematów do kierowania moim czytaniem. Na szczęście ten okres obejmował tydzień jako egzaminatora Amerykańskiej Rady Anestezjologicznej. Dlatego opracowałem długą listę tematów związanych z bólem, który był zarówno zróżnicowany pod względem zakresu, jak i przydatny klinicznie. Byłem prawie zawsze zadowolony i nigdy nie byłem zawiedziony klarownością i inteligencją dyskusji, które odkryłem w tej książce.
Objaw bólu jest prawdopodobnie najbardziej niepokojący dla pacjentów i często wymaga natychmiastowej uwagi. Każdy praktykujący lekarz postrzega zapobieganie lub łagodzenie bólu jako główny problem. Bonica i jego współpracownicy traktują zarządzanie bólem jako szeroką, wielowymiarową i złożoną materię. Podejście do różnych układów narządów i zagadnień specjalistycznych z tego jednego zorientowanego na symptomy punktu widzenia prowadzi do gruntownej dyskusji, która jest również intrygująca i świeża. Różni się od standardowego układu tematów znajdujących się w podręcznikach tematycznych.
Pomimo długiej listy autorów, jest to w dużej mierze osobista książka Johna Bonicy. Współtwórca większości sekcji i odnosi się do swoich osobistych doświadczeń z chirurgią. Jedyną systematyczną krytyką, którą mam, jest proces redakcyjny, który zaowocował podręcznikiem zawierającym niewiele odniesień do mniej niż pięciu lat.
Jest to cenna i ważna książka. Niestety, ze względu na koszty, prawdopodobnie zostaną one zakupione jedynie przez biblioteki lub osoby szczególnie zainteresowane zarządzaniem bólem, ale nie powinno to powstrzymywać innych przed poznaniem, że są one dostępne i częstym konsultowaniem się z nimi.
Stanley H. Rosenbaum, MD
Yale University School of Medicine, New Haven, CT 06510

[więcej w: clexane ulotka, wyszukiwarka skierowań nfz, emg badanie cena ]

0 thoughts on “Zarządzanie bólem”

  1. [..] Oznaczono ponizsze tresci z artykulu oryginalnego: bład medyczny firmy odszkodowawcze[…]